Kilka słów o nas i naszej historii

Zachęcamy do zapoznania się z historią powstania i działalności Starej Gawędy. Jesteśmy na rynku już ponad 40 lat!

Cztery dekady z „Gawędą”​

Zajazd Stara Gawęda to niewielki rodzinny Zajazd zlokalizowany w Czechówce, zacisznej i malowniczej okolicy nieopodal Dobczyc (5 km) i Wieliczki (10 km), zaledwie 25 km od centrum Krakowa.

Artystyczna mekka lat 80. i 90.

W latach 80. i 90. nasz Zajazd Turystyczny Gawęda był bardzo popularnym adresem w środowisku artystycznym, nie tylko Krakowa – zjeżdżali się tutaj znani i lubiani piosenkarze i artyści kabaretowi. Ale nie tylko z podwawelskiego grodu, bo i ze stolicy również.

Jak wspomina krakowska aktorka, Magda Sokołowska-Gawrońska, mieszkająca wówczas po sąsiedzku w Stojowicach z (nieżyjącym już) mężem Włodzimierzem Gawrońskim, cenionym reżyserem telewizyjnym i estradowym: wypadało bywać w tym Zajeździe, należało to poniekąd do dobrego tonu – na pierwszy wieczór, później znany pod nazwą Noc w Gawędzie, mąż, który reżyserował ów program, zaprosił m.in. będącego u szczytu sławy spikera telewizyjnego Jana Suzina. Jadąc do Czechówki dziwił się on, że dał się zaprosić na jakąś wioskę. Na jaką ty mnie wieś wieziesz? – dopytywał w samochodzie. Narzekał mocno, ale po występie był oczarowany gościną właścicieli. Nie mówiąc o tym, że oczarował jak zawsze wszystkie panie na widowni. Wspomniany koncert miał miejsce w czerwcu 1982 r.

Początki Zajazdu Gawęda

Właścicielka, Ewa Poznańska-Frasik, która odziedziczyła działkę w Czechówce po rodzicach, mamie Zofii i ojcu Franciszku, opowiada o początkach Zajazdu:
Budowaliśmy nasz obiekt m.in. w oparciu o kredyty, które spłacaliśmy następnie przez kilkanaście lat. Za namową Włodka Gawrońskiego zaczęłam organizować imprezy z udziałem znanych artystów. Postanowiłam zapraszać do siebie lubianych piosenkarzy i aktorów, a Włodek podejmował się reżyserii kilkugodzinnych programów.

Właścicielka, Ewa Poznańska-Frasik, przed drugim, nowo otwartym lokalem. Nowa Gawęda
Właścicielka, Ewa Poznańska-Frasik, przed drugim, nowo otwartym lokalem. Nowa Gawęda

Magia Nocy w Gawędzie

Ewa Poznańska-Frasik: Siedem razy zorganizowałam imprezę Noc w Gawędzie. W ich trakcie kilka razy odbywały się kwesty na rzecz odnowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu, do kwesty włączyli się także plastycy, m.in. z Rosji i Ukrainy, którzy gościli u mnie na trzech plenerach malarskich. Zbieraliśmy pieniądze, m.in. dzięki licytacji obrazów na rzecz Fundacji Wyspy Szczęśliwe, wspierającej dzieci cierpiące na choroby nowotworowe, jak również na rzecz rozwoju kultury w gminie Siepraw.

Pamiętam, że podczas VII Nocy w Gawędzie, w sierpniu 2008 r., kiedy to oprócz licytacji obrazów wystąpiła Halina Frąckowiak, zebraliśmy kwotę prawie 12,7 tys. zł. Warto organizować takie aukcje, bo cel jest przecież bardzo szlachetny, a późniejsza satysfakcja znaczy bardzo wiele.

Charytatywne serce Zajazdu

Warto wspomnieć, iż przed trzema dekadami w „Gawędzie” przeprowadzone zostały pierwsze w regionie wybory MISS. Najładniejsza dziewczyna pochodziła z Gorzkowa, a dziewczyna z Sieprawia otrzymała kluczyki do „malucha”.

Ewa Poznańska-Frasik: Działamy nadal. W latach działalności zorganizowano siedem imprez charytatywnych nazwanych Noc w Gawędzie, reżyserowanych przez Włodzimierza Gawrońskiego. Dochód z nich został przekazany na rzecz Fundacji Zdrowie Dzieci działającej przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu.

Kultura, sztuka i wspólnota

Zaangażowanie właścicieli Zajazdu przejawiało się także poszukiwaniem sponsorów świadczących środki finansowe na rzecz Fundacji. Organizowano plenery malarskie artystów z Opola, którzy przekazywali swoje dzieła na rzecz Fundacji.

Sponsorów było wielu, także z okolic Krakowa: Larkis-Dobczyce, Klinke, Oramus, Kamex-Pcim, Gawęda Kraków, Gawęda Wieliczka, Małgorzata Karp Soja, Hurtownia Krakus, Frasikowie i Broszkowie, Kwiaciarnia państwa Żak, Altero, firma JR INVESTS S.A., Kowalcze, Minirose. Pomogliśmy też rodzinom poszkodowanym przez powódź.

Niezapomniane osobistości na scenie Gawędy

Przez estradę sceny plenerowej przewinęło się kilku znanych artystów, osobowości radia, telewizji a także ludzi młodych, dla których stworzono możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności.

W Gawędzie bywały i występowały znane osobistości świata kultury:
Grażyna Świtała,
Halina Frąckowiak,
Zbigniew Wodecki,
Jan Suzin,
Zbigniew Zamachowski,
Andrzej Rosiewicz,
Tadeusz Drozda,
Jerzy Kryszak,
Krzysztof Litwin,
Leszek Benke,
Dariusz Gnatowski,
Andrzej Grabowski,
Marek Sierocki,
Janina Kornaś,
Piotr Skrzynecki,
Ryszard Rodzik,
Kabaret Polek,
Anna Szulc,
Iwona Markowicz,
„Laura Disco Polo”,
Janina Garecka, która znacznie przyczyniła się do stworzenia wyjątkowo artystycznej aury naszego kompleksu wypoczynkowego,
dziennikarka Ewa Owsiany (z mężem), która u nas organizowała promocje swoich książek.

Imprezy prowadzili dla nas:
Robert Nowak,
Mariusz Herzik,
Piotr Denys,
Izabela Kaczmarczyk.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz dokonać rezerwacji – skontaktuj się z nami!

Przy dłuższych pobytach możliwość negocjacji ceny.

+48 693 347 067​
Scroll to Top