W Czechówce
Trzy dekady z „Gawędą”
W latach 80. I 90. Ten zajazd turystyczny pod nazwą Gawęda, zlokalizowany w Czechówce, był bardzo popularnym adresem w środowisku artystycznym. Nie tylko Krakowa. Zjeżdżali się tutaj znani i lubiani piosenkarze i artyści kabaretowi. Ale nie tylko podwawelskiego grodu, bo i ze stolicy również. Jak wspomina krakowska aktorka Magda Sokołowska-Gawrońska, mieszkająca wówczas po sąsiedzku w Stojowicach z nieżyjącym już mężem Włodzimierzem Gawrońskim, cenionym reżyserem telewizyjnym i estradowych widowisk telewizyjnych, wypadało bywać w tym zajeździe, należało to poniekąd do dobrego tonu:
– na pierwszy wieczór, później znany pod nazwą Noc w Gawędzie, mąż, który reżyserował ów program, zaprosił m.in. będącego u szczytu sławy spikera telewizyjnego Jana Suzina. Jadąc do Czechówki dziwił się on, że dał się zaprosić na jakąś wioskę. Na jaką ty mnie wieś wieziesz? – dopytywał w samochodzie. Narzekał mocno, ale po występie był niemal oczarowany gościną właścicieli. Nie mówiąc o tym, że oczarował jak zawsze wszystkie panie na widowni.
Wspomniany koncert miał miejsce w czerwcu 1982r.
Właścicielka zajazdu Ewa Poznańska-Frasik, która odziedziczyła działkę w Czechówce po rodzicach: żyjącej mamie Zofii i zmarłym już ojcu Franciszku, opowiada o początkach zajazdu;
-Budowaliśmy nasz obiekt m. In. W oparciu o kredyty, które spłacaliśmy następnie przez kilkanaście lat. Za namową Włodka Gawrońskiego zaczęłam organizować imprezy udziałem znanych artystów. Postanowiłam zapraszać do siebie lubianych piosenkarzy i aktorów, a Włodek podejmował się reżyserii kilkugodzinnych programów. Osiem razy zorganizowałam tzw. Noc w Gawędzie. W ich trakcie kilka razy odbywały się kwesty na rzecz odnowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu, do kwesty włączyli się także i plastycy, m.in. z Rosji i Ukrainy, którzy gościli u mnie na trzech plenerach malarskich. Zbieraliśmy pieniądze m. In dzięki licytacji obrazów na rzecz Fundacji Wyspy Szczęśliwe, wspierające dzieci cierpiące na choroby nowotworowe, jak również na rzecz rozwoju kultury w gminie Siepraw chociażby. Pamiętam, że podczas VII Nocy w Gawędzie w sierpniu 2008r.kiedy to oprócz licytacji obrazów wystąpiła Halina Frąckowiak, zebraliśmy kwotę prawie 12,7tys.zł. Warto organizować takie aukcje, bo cel jest przecież bardzo szlachetny, a późniejsza satysfakcja znaczy bardzo wiele. Warto wspomnieć, iż przed dwoma dekadami w „Gawędzie” przeprowadzone zostały pierwsze w regionie wybory MISS, najładniejsza dziewczyna jak wspomina właścicielka zajazdu pochodziła z Gorzkowa, a dziewczyna z Sieprawia otrzymała kluczyki do „malucha”. Musiała tylko jeździć samochodem z naklejonym logo zajazdu, mogącego pomieścić 16 gości.
Działamy nadal.
W latach działalności zorganizowano osiem imprez charytatywnych pt. „Noc w Gawędzie” reżyserowane przez Włodzimierza Gawrońskiego. Dochód z nich został przekazany na rzecz Fundacji „Zdrowie Dzieci” działającej przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu.
Zaangażowanie właścicieli zajazdu przejawiało się także poszukiwaniem sponsorów świadczących środki finansowe na rzecz Fundacji. Organizowano plenery malarskie artystów z Opola, którzy przekazywali swoje dzieła na rzecz Fundacji.
Sponsorów było wielu, także z okolic Krakowa:
Larkis-Dobczyce, Klinke, Oramus, Kamex-Pcim, Gawęda Kraków, Gawęda Wieliczka, Małgorzata Karp Soja, Hurtownia Krakus, Frasikowie i Broszkowie, Kwiaciarnia państwa Żak, Altero, firma JR INVESTS S.A.
Pomogliśmy też rodzinom poszkodowanym przez powódź.
Zmieniając temat;
Przez estradę sceny plenerowej przewinęło się kilku znanych artystów, osobowości radia, telewizji, a także ludzi młodych, dla których stworzono możliwość zaprezentowania się w szerszej ogół owości.

Wśród znanych osób należy wymienić:
Grażyna Świtała
Zbigniew Zamachowski
Andrzej Rosiewicz
Tadeusz Drozda
Jerzy Kryszak
Krzysztof Litwin
Leszek Benke
Dariusz Gnatowski
Andrzej Grabowski
Marek Sierocki
Janina Kornaś
Piotr Skrzynecki
Kabaret Polek
Anna Szulc
„Laura Disco Polo”
oraz Janina Garecka, która znacznie przyczyniła się do stworzenia wyjątkowo artystycznej aury naszego kompleksu kompleksu wypoczynkowego.

Prowadzący imprezy:
Rober Nowak
Mariusz Herzik
Piotr Denys